Böbreğin Görevleri Nedir? Böbrek Vücutta Ne İşe Yarar?
26.05.2023 02:48
Son Güncelleme: 26.05.2023 02:50Böbrek Nedir?
Böbrek, omuriliğin her iki tarafında göğüs kafesinin altında, sırta yakın bir yerde bulunan orana verilen isimdir. Ek olarak vücudun iki yanında birer tane böbrek olduğu görülmektedir.
Böbreğin Yapısı Nasıldır?
Böbreğin yapısına baktığımızda bir fasulye tanesine benzediği dikkat çekmektedir. Şundan dolayı dış kenarları dış bükey şeklinde, iç kenarları ise iç bükey şeklindedir. Yapı ve ağırlık olarak ise minik bir görüntüsü vardır. Bunun yanında vücudun işleyişi için büyük bir önemi olduğu söylenebilir.
Böbreğin Görevleri Nedir?
Vücut için kıymetli olan böbreğin görevleri de oldukça değerlidir. Haiz olduğu görevleri yerine getirerek sağlığımızı korumaya destek olmaktadır. Aksi halde böbrekler çalışmadığı vakit vücutta sıkıntılar görülmeye adım atar.
– Vücudumuzda zararı olan olan maddeleri idrar kanalıyla atmak (ürik asit, üre vb. maddeler?),
– Vücut için lüzumlu olan bazı mineralleri dengede tutmak (potasyum, tuz, magnezyum, glikoz, su ve protein) ,
– Tansiyonu dengede tutmak,
– Kemik iliğine uyarıda bulunarak kan yapımına destek sağlamak,
– D vitaminin vücutta kullanılmasına destek olmak,
– Sıhhatli bir kemik yapısı oluşumuna katkı sağlamak,
– Kalsiyum ve fosfor oranını dengelemek.
Böbreğin görevlerine baktığımızda oldukça yararlı bir organ olduğu fark edilmektedir. Doğal olarak bunu fark etmek kafi olmaz. Böbreğin korunması ve işlevini kaybetmemesi sağlanmalıdır. Bilhassa su içmek ve tertipli egzersiz yapmak böbrek sağlığı için oldukça fazlaca gereklidir. Bunun yanında maydanoz, yoğurt, kırmızı elma ve böbrek için sıhhatli ürünler tüketilmelidir. Şundan dolayı yaşam tarzının böbreklere direkt bir tesiri bulunmaktadır.
Böbrek Vücutta Ne İşe Yarar?
Böbrek, kanın temiz bir hale gelmesi için işe yaramaktadır. Kandaki üreyi (idrar) ayıran böbreğin bunu yapması kanı temiz hale getirmektedir. Bu bununla birlikte böbreğin en mühim görevi olarak da bilinmektedir. Başka bir deyişle böbrek, vücuttaki zararı olan maddeleri atmak için kullanılmaktadır.

Son Dakika Haberler