İnsanların kış uykusuna yatmasını sağlayabilecek yeni bir teknoloji geliştirildi
26.05.2023 15:10
Son Güncelleme: 26.05.2023 15:10 Haber Deposu: (Fotoğraf: Temsili)Bu sistem kafaya doğrultularak kış uykusuna benzer bir durum olan “uyuşukluğu” başlatabiliyor. Kış uykusunda memeliler metabolizmalarını baskılar, vücut sıcaklıklarını düşürür ve öteki süreçleri yavaşlatır.
Yeni sistemi geliştiren araştırmacılar, ultrason darbelerini hayvanların kafasına doğrulttuktan sonrasında bu uyuşukluğu farelerde ve sıçanlarda başarıyla tetikledi.
Araştırmacılar bu sistemin insanlarda da işe yarayabileceğini ve uzun mesafeli uzay uçuşlarında ya da tıpta mühim uygulama alanları olabileceğini ifade ediyor.

UZAY YOLCULUKLARINDA KULLANILABİLİR
Bunun insanlarda iyi mi çalışabileceğini idrak etmek için daha çok çalışmaya gerekseme duyulsa da araştırmacılar, mesela akut acil durumlar yada ciddi hastalıklar yaşandığında bunun kullanılabileceğini belirtiyor. Mesela otomobil kazası geçiren biri, organları nakil için kullanılıncaya kadar soğutulabilir.
Independent Türkçe’de yer edinen habere nazaran uzaydaki uzun yolculuklarda da yararlı olabilecek bu sistem Mars’a ya da öteki uzak bölgelere gezi edenlerin hayatta kalabilmesi için ihtiyaç duyulan kaynak miktarının azaltılmasını sağlayabilir.
Memeliler ve kuşlar vücut sıcaklıklarını yüksek meblağ ve oldukça fazla enerji yakar. Bu özellik birçok açıdan yararlı olsa da besin ve öteki kaynaklara neredeyse oldukça fazla gerekseme duymalarına da yol açıyor.
Bazı hayvanlar bu durumun dezavantajlarını, bu süreçlerin çoğunu azaltan uyuşukluğu tetikleyerek sınırlayabiliyor. Bu da daha azca enerji kullandıkları fakat vücutlarına zarar vermeden düzgüsel yaşamlarına geri dönebildikleri anlamına geliyor.
İnsanlar bunu yapması imkansız. Sadece yapabilselerdi inanılmaz derecede yararlı olacağından bu durumu tetiklemenin cerrahi müdahale gerektirmeyen, emniyetli ve güvenilir bir yolu aranmaya başlandı.
Bilim adamları, farelerin kafasına ortalama 10 saniye süresince ultrason darbeleri doğrultmanın, uyuşuklukla aynı koşulları ortaya çıkararak kalp atış hızının yavaşlaması, vücut sıcaklığının düşmesi ve metabolizmanın yavaşlamasına yol açtığını buldu.
Ek olarak araştırmacılar bu vücut ısısını ölçerek fare normale dönüyor benzer biçimde göründüğünde bu darbelerden daha oldukça gönderebilen hususi bir sistem kurdu.
Öte taraftan bu sistem olmasa, fareler yine uyanacak, düzgüsel metabolizmaya ve vücut sıcaklığına geri dönecekti.
Gene de pek oldukça çekince var. Deneyler, hayvanları bu derin “uyuşuk” durumlarından geri getirmenin tehlikeli bulunduğunu ve bu canlıların iyileşemeyebileceğini gösteriyor.
Mesela soğuk ortamlardaki fareler kendiliğinden uyanmadı. Ve insanoğlu üstünde yapılacak tüm deneyler, bu güvenlik sorunlarının insanlarda da tekrarlanması riskini taşıyacak.
Emek verme, Nature’da piyasaya sürülen “Induction of a torpor-like hypothermic and hypometabolic state in rodents by ultrasound” (Kemirgenlerde uyuşukluk benzeri hipotermik ve hipometabolik durumun ultrasonla başlatılması) başlıklı yeni bir makalede anlatıldı.

Son Dakika Haberler